Skuespilleren Alex Høgh Andersen, der nok er bedst kendt for sin rolle som Ivar the Boneless i tv-serien ‘Vikings’, gæstede i dag redaktionen på APPETIZE. Det gjorde han, fordi han i aften skal snakke om blandt andet sit ambassadør-arbejde for Ungdommens Røde Kors, som afholder en talk med Alex i Folkekirkens Hus i aften klokken 18.00. Dørene åbner klokken 17.30, og eventen er ganske gratis.
Alex håber at kunne skabe større interesse for frivillighed gennem sit arbejde for Ungdommens Røde Kors
Vi havde en utrolig hyggelig og afslappet eftermiddag i selskab med Alex, hvor vi snakkede med ham om, hvorfor han blandet andet har valgt at være ambassadør for Ungdommens Røde Kors, men også om hvordan det har været at være med i tv-serien ‘Vikings’. Se hele interviewet i videoen nedenfor:
Anette er musikskribent for appetize.dk og laver både spændende interviews og anmeldelser. Derudover er vi så heldige, at hun også har sin egen appetize-blog. Den kan du læse her.
9. marts 2023KulturKommentarer lukket til Så er der ved at være styr på årets navne til Nibe Festival
I efteråret blev det offentliggjort, at The Minds Of 99 spiller Nibe. Siden er meget mere offentliggjort. Amerikanske OneRepublic og Zara Larsson, den aktuelle svenske verdensstjerne, topper plakaten, som bl.a. også byder på Lukas Graham, … Læs mere
27. juli 2018LivsstilKommentarer lukket til Waater Festival bliver Aalborgs og måske Danmarks første vandfestival
Pressemeddelelse Vi bor i en by, hvor vandet fylder lige igennem centrum, men på trods at det, bruger vi det desværre ikke særligt aktivt. De sidste års forbedringer på havnefronten har gjort, at mange flere … Læs mere
24. maj 2023KulturKommentarer lukket til Den verdenskendte comedystjerne Michael McIntyre vender retur til Aalborg
Danske comedyfans kan godt begynde at glæde sig! Den britiske komiker Michael McIntyre vender retur til Aalborg – denne gang med sit helt nye show MACNIFICENT, som han gæster Aalborg Kongres & Kultur Center (AKKC) … Læs mere